Stop palmovému oleji

12650324_1301632679862774_1156265538_n

Stop palmovému oleji

  • Palmový olej obsahuje velké množství přírodních karotenů a nasycených mastných kyselin, které jsou spojovány se vznikem aterosklerózy. Množství těchto kyselin v palmovém oleji je vyšší, než ve vepřovém sádle. Přispívá také tvorbě cholesterolu v krvi.
  • I česká studie profesora Josefa Šimka z Ústavu fyziologie LF UK Hradec Králové potvrzuje, že palmový olej neobsahuje žádné blahodárné nenasycené mastné kyseliny, ale pouze nebezpečné nasycené mastné kyseliny.
  • Používá se hlavně v potravinářství a to téměř ve všem, co nám chutná. Kromě teda stolního oleje a instantní polévky. Jsou to třeba slané a sladké sušenky, čokoládové pochoutky a polevy, oříškové a čokoládové pomazánky, bramborové lupínky a dokonce i kojenecké výživy.
  • Skutečným důvodem jeho produkce je nízká cena, jak jinak. Má tři důvody a to – levná půda, levná pracovní síla a to, že náklady na vybudování plantáže pokryjí zisky z vytěženého dřeva z deštných pralesů.
  • Hrozné na tom je, že firmy nenesou finanční důsledky negativních dopadů pěstování palmy olejné, jako je ztráta a znečištění vody nebo ztráta potravinové soběstačnosti. Přes 80% deštných pralesů již bylo zničeno či poškozeno a kácení stále pokračuje. Jeho důsledky zasáhnou nás všechny. Ačkoliv deštné pralesy pokrývají jen malý zlomek zemského povrchu, je v nich uloženo největší množství uhlíku ze všech pevninských přírodních ekosystémů. Existence těchto uhlíkových rezervoárů je nezbytná pro udržení stability našeho klimatu.
  • Umírají kvůli tomu živí tvorové.
  • Odhaduje se, že ročně umírá kvůli olejovým plantážím až 5000 orangutanů. Poslední odhad pro orangutana sumaterského je kolem 7300. Nejnovější odhady pro orangutana bornejského se pohybují mezi 45 000 – 69 000 jedinců (údaje z IUCN, r. 2004-2005).
  • Pokles populace se u orangutana bornejského uvádí o více než 50 % v průběhu posledních 60 let, u sumaterského o 80 % za posledních 75 let.
  • Nejen, že orangutani přicházejí o své domovy, jsou rovněž krutě pronásledováni pracovníky plantáží. Časté jsou nálezy orangutanů k smrti ubitých dřevěnými fošnami a železnými tyčemi, rozsekaných mačetami, omráčených a pohřbených zaživa a také politých petrolejem a poté zapálených.
  • Dokonce tak vzniklo přiléhavé jméno „olejoví sirotci“. To jsou mláďata mladší tří let, které se podaří zachránit, ale ze záchranných center se nemají kam vrátit, protože jejich přirozené prostředí bylo přeměněno na palmové plantáže.
  • V indonéských pralesích přežívá nanejvýš 400 posledních tygrů sumaterských – a jejich čas na planetě Zemi se pomalu chýlí ke konci.
  • Obětí palmového byznysu jsou i místní lidé. Kupní či nájemní smlouvy často podepisují jednotliví místní úředníci, což otevírá široké možnosti korupce. Při zakládání plantáží proto pravidelně dochází k násilnému vyhánění vlastníků. Součástí teroru je i zastrašování, mučení, vraždy a zatýkání. Od 13. 12. 2014 je v platnosti Nařízení EU, na základě kterého je u potravin uvádění přesného druhu rostlinného oleje na etiketě povinné.