Rok 2015 sebou přináší mnoho významných výročí, třeba Pexeso, které zde tento rok slaví 50 let od svého vzniku.
Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale jinak je historie pexesa ve světě velice dlouhá. Za původem se vydejme do Japonska.Kai awase, jak se zde této původní hře říká, patří mezi oblíbenou hru japonské šlechty. Ženy si dokonce nosívaly kai awase do manželství jako věno. Hra nečítala kartičky, tak jak známe u pexesa u nás, ale skládala se až z 360 párů mušlí, které byly z vnitřní strany opracované, zdobené zlatem a malované, či decoupované. Je známo, že dostat pár těchto mušlí darem bylo velkým dárkem. Dnes se již vyrábí spíše jako suvenýry a čítají pouhých 54 párů.
Z Japonska tuto hru převzali Angličani, kteří ji pojmenovali Concentration memory, nám z posledních let tolik známé Memory. Odkud se ale vzalo české pexeso?
Dnes to zní jako pohádka, ale před půl stoletím se stalo skutečností, že u kolébky čerstvě narozeného Pexesa nestáli tři sudičky, jak je u nás dobrým zvykem, ale Vinnetou se svým bratrem a sestrami a všechny je tam pozval Princ. Nebyl to ale jen tak nějaký obyčejný princ, byl to pan Zdenek Princ. V té době pracoval v nakladatelství jako redaktor a jeho myšlenka Pexesa původně vznikla pod názvem „Obrázková mozaika.“ Vliv televize je však všemocný a v zrovna se vysílal jeden televizní pořad, který byl založen na principu hledání stejných obrázků. Jmenoval se Pekelně se soustřeď a jeho zkrácením vznikl název Pexeso.
V šedesátých letech byly populární filmy Karla Maye, proto ten indiánský motiv. Produkce těchto filmů dodala fotografie hlavních představitelů a tím si zajistila obrovský ohlas. Každá doba si žádá jiné hrdiny, jako děti jsme si také neustále hráli na indiány a vůbec největší terno bylo představovat Nšo-či, nebo-li Krásný den.