Naučná stezka Šibeniční vrch

Naučná stezka Šibeniční vrch

Město Bečov nad Teplou se může pochlubit krátkou, ale zato naučnou  stezkou. Má příhodný název Šibeniční.

Tuto stezku jsem prošli po absolvování prohlídky zámku Bečov na Teplou.

První zastávka této stezky začíná u radnice města a vedla nás částečně původní cestou vedoucí k šibenici kolem kostela sv.Jiří a Zlatého vrchu. Celá trasa je dlouhá asi jeden kilometr a využívá vzácně zachovalých a archeologicky prozkoumaných reliktů historické šibenice. Zavedla nás až k torzu kruhové šibenice o průměru 4,8 metrů. Tato šibenice je datována do období 16.-18. století.

Po cestě je umístěno celkem pět informačních tabulí, které seznamují návštěvníky s historií hrdelního práva ve středověku.

Tak třeba :,,Průvod k šibenici začínal za zvuků zvonů od radnice či vězení časně ráno nebo po slavnostním veřejném vyhlášením rozsudku. Účastnili se ho odsouzenec se spoutanýma rukama, pokud nebyl schopen normální chůze, tak na káře, kněz, který poskytoval odsouzenci útěchu a podporu, kat a jeho pacholci, soudce, rychtář, písař, bubeníci, ostatní lidé, později i slavnostně oblečení představitelé cechů, jádro průvodu rámovala stráž. Později byla trasa průvodu zajišťována vojáky. Samotný odsouzenec byl při průvodu doprovázen a hlídán až 50 muži. V 18.století se průvodu účastnily i školní třídy, které zpívaly pohřební písně. Zejména v barokním období tak popravy získaly rysy městských  slavností.“

No prosím, odsouzenec šel nahoru směrem k  šibenici s takovou parádou. To všechno je naštěstí dávná historie, pro nás to byla příjemná procházka podzimní přírodou a na zpáteční cestě nás překvapil strom, který měl v sobě srdce stromu.

A když jsme to sešli to celé až dolů, tak na dveřích jednoho domu jsme objevili nápis :

,,Byl jsem tady. Fantomas.“