Národní přírodní rezervace Soos se nachází nedaleko Františkových lázních a patří mezi nejvýznamnější přírodní rezervace v Česku. Já jsem tam byla poprvé a opravdu bylo co obdivovat – rozsáhlá rašeliniště a minerální slatiniště. Naučná stezka je dlouhá 1,2 km a vede po dřevěných chodnících na dně vyschlého slaného jezera. Vzhledem k letošnímu teplému počasí mokřiny nebyly zrovna tak moc velké mokřiny, ale i tak se bylo na co dívat.
A víte, co znamená slovo ,,Soos„? V egerlandském, tj. chebském německém nářečí znamená močál.
Tak trošku to vypadá jako kráter na Měsíci.
Prazvláštní měsíční krajina, rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. Dokonce se zde nachází evropská rarita – křemelinový štít. To je nahromaděná křemelenina vzniklá ze schránek jezerních řas rozsivek usazených na dně jezera. Rostou zde mokřadní a slanomilné rostliny, z bahenních sopek se sykotem uniká kysličník uhličitý, v jiných bublá voda a bahno.
A toto je Císařský pramen.
Tento pramen je nejteplejším přírodním vývěrem v Chebské pánvi. Podle zvýšené teploty jde o termální vodu z hlubokého podloží, která vystupuje podél zlomu a cestou se mísí se studenými kyselkami v třetihorní pánevní výplni.
V areálu se také nachází pavilon s expozicí Dějiny Země. Zde jsou umístěny modely dinosaurů v životní velikosti. Expozici Dějiny Země doplňují velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, legendárního českého umělce. Nechybí zde ani řada zajímavých informací z oblasti paleontologie. Pak jsme jsme se ještě podívali do muzea s expozicí ,,Příroda Chebska a Soosu“ a tím jsme ukončili návštěvu močálu.