Františkovy Lázně
Tak to jsou Františkovy Lázně a nachází se v okrese Cheb v Karlovarském kraji 5 km severně od Chebu. Vývěry místních minerálních pramenů byly známé již od středověku a tak na jejich místě byla založena Ves císaře Františka. Z malých venkovských lázní se rychle staly jedny z nejvyhledávanějších lázní v Evropě. Mezi nejvýznamnější návštěvníky lázní patřili Ludwig van Beethoven, Johann Strauss a Johann Wolfgang Goethe, který označil zdejší lázně uprostřed zeleně jako jedno z nejkrásnějších míst v srdci Evropy.
,,Hele, mami, tady by se hrálo na housle„.
Tak to určitě. Neskutečně krásný altánek a uprostřed byly připraveny stojany na hudební nástroje. Jenom ti hudebníci právě chyběli, ale i tak to ve mě vyvolalo nostalgii po starých lázeňských časech. Františkovy Lázně jsou malebné město s šachovnicovým půdorysem a řadou empírových a klasicistních budov a jsou umístěné uprostřed krásných parků a lesoparků. Na jeho návštěvu jsme měli jedno sobotní odpoledne a i tak to stálo za to.
To je Františkův pramen a je nejstarším známým místním pramenem. Je znám již od středověku, kdy tzv. nosičky vody donášely kyselku jako stolní vodu do blízkého Chebu. Je to jediný pramen, který jsme tam ochutnali a vzápětí ho hned zajedli lázeňskou oplatkou, čímž vznikla dokonalá iluze správného lázeňského života. Umístěn je ve zděném klasicistním rondelu s dórskými sloupy, který se zachoval v původní podobě a patří mezi symboly Františkových Lázní.
Mezi další symbol těchto lázní patří soška malého chlapce s rybou. Kromě léčby pohybového aparátu, srdečních a cévních chorob a následné péče po onkologických onemocněních, se ve Františkových Lázní léči rovněž neplodnost a další ženské choroby. Podle tradice pacientka, která pohladí sošku Františka na správném místě, do roka otěhotní. Traduje se, že se má dotknout palce u nohy, ale kdo ví. Skutečný originál Františka je umístěn v městském muzeu a jeho stejně navštěvovaná napodobenina před Společenským domem.