Láká vás dobrodružství věčných plání? Navštivte výstavu Indiánů.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur je jedinou muzejní institucí v České republice, která se výhradně věnuje hmotnému i duchovnímu odkazu neevropských civilizací. Nyní je zde možnost nahlédnout do života původních obyvatel Severní a Jižní Ameriky a to prostřednictvím výstavy Indiáni. Jejich světem vás provedou originální sbírkové předměty získané českými cestovateli a badateli, autorské velkoplošné fotografie a autentické filmové a zvukové záznamy.

První část výstavy představuje kulturu pravých indiánů z Plání, která je pevně spjatá s koňmi a lovem bizonů. Během putování jsme viděli velké množství  totemových sloupů a výrobky publeánské keramiky, která je známá svými nádobami s geometrickou malbou. Já jsem třeba obdivovala šikovnost Kajowksých žen z jihu Západních plání a jejich oblečení. Nosily haleny z měkce vydělané jelenice s dlouhými třásněmi po stranách. Ty doplňovaly sukně s třásněmi a tzv. leg mokasíny, což byly legíny sešité s mokasíny. Jelenice byla malovaná barevnými pigmenty, vyšívaná korálky a pošitá kovovými kornoutky.

Samotný závěr první části prohlídky ústí do Arktidy s Inuity, což byli Eskymáci. Těm vděčíme za vynálezy, jakými jsou kajak, iglů nebo bunda s kapucí zvaná párka.

Zvláštní upozornění pro maminky – je to tam moc hezké a je tam možnost si odpočinout u obrazovky  znázorňující život v chladných oblastech. Pro malé děti tam jsou vysekány  díry s rybičkami, které je možno chytat na háček.

Ve druhé části jsme se setkali se současností i minulostí jihoamerických kultur. Nejdříve jsme se ponořili do tropické džungle a přes pobřežní archeologická naleziště jsme doputovali do And  až k jezeru Guatavita, kde právě probíhal rituál korunovace nového panovníka. Jeho vor pokrytý zlatým prachem plul uprostřed jezera, kde bohyně stvrdila jeho náčelnictví. A tak jsme se ocitli ve vysněné El Dorado. Tuto bájnou zemi zlata si vysnili evropští dobyvatelé, zde se však objeví v podobě symbolického obřadu a to prostřednictvím duchovního obohacení.

Mezi jedno z mnoha  poselství starých indiánů patří i Posvátný symbol kruhu.

V kultuře obyvatel plání a prérií byl kladen velký důraz na symbolické vyjádření celku spojujícího všechny složky světa lidí a přírody. Tuto celistvost a vzájemnou zodpovědnost vyjadřovalo kruhové uspořádání. V mnoha obřadech účastníci sedí nebo tančí v kruhu,  protože ten symbolizuje koloběh života. Při obřadech kouření dýmka koluje a přítomní si jí předávají se slovy ,,všechny bytosti světa“. Každý musí být vyslechnut. Jde o projev vzájemnosti. Kruh je pojímán zároveň v termínech čtyř světových stran a obvykle i nebe (nahoře) a země (dole). Do těchto stran účastníci obřadu kouření vysílají ústy kouř dýmky.