Stejně tak jako člověk, má i naše kočka Micka pět smyslů – zrak, čich, sluch, hmat a chuť. Tyto základní smysly jsou však řízeny kočičím způsobem, takže se velmi liší od vnímání lidského.
Zrak
Tak ten patří mezi samotný div přírody.
Sítnice kočky má daleko vyšší koncentraci„ tyčinek“ než „ čípků“, což znamená, že díky tomuto vysokému počtu tyčinek mají kočky dobré noční vidění. Jejich hlavní dobou lovu je svítání a soumrak, kdy mají výhodu lepšího vidění ne ž jejich rivalové a kořist. Takže mohou lehce zpozorovat náhle postranní pohyby – třeba, když se myš žene do skrýše.
Sice nemají tak dobrou schopnost vnímat barvy jako denní zvířata, zato její noční vidění je šestkrát ostřejší než noční vidění člověka.
Supersenzitivní sluch
Ve svém arzenálu dokonalého lovce mají i další zbraň – ostrý sluch. Dokonce ostřejší než pes – vnímá frekvence až do 65 000 Hz. Jsou to frekvence asi o oktávu a půl vyšší, než jaké je schopné vnímat lidské ucho. Dále umí otáčet uši o 180 stupňů. Dokonce slyší zvuky přicházející z pětkrát větší vzdálenosti, než z jaké je schopno zachytit zvuk lidské ucho.
Čich a chuť
Tyto smysly má jemnější než lidé, ale ne tak jemné, jako pes.
Musí přeci zjistit před pozřením potravy, je- li dobrá špatná.
Kromě toho, stejně tak jako tygři, mají ještě jeden orgán – Jacobsonův orgán, který je umístěný v tlamě na tvrdém patře. Ucítí –li kočka něco jako moč vetřelce, nebo pach hárající kočky, zkroutí tlamu do podivné grimasy, nazývané Flehmova reakce.
Hmat
I v naprosté tmě dokáže kočka najít cestu domů. Její vousy totiž fungují něco jako hypersenzitivní systém detekce pohybu. I při nejmenším dotyku se vous rozechvěje a okamžitě vyšle do mozku varovný signál.
A co základní instinkt – šestý smysl?
Existuje mnoho důkazů, že se kočky chovají podivně předtím, než se stane nějaká neobvyklá nebo hrozivá událost. Na naší zahrádce je zatím naštěstí stále klid, zato projevila silný pud ochrany svojí misky s granulami, když se tam objevil kocour od sousedů a chtěl si pochutnat na její stravě.
A to byste měli vidět, jak rychle pelášil pryč.