Tip na výlet s dětmi – interaktivní prohlídka zámku Nelahozeves

„ Dostala jsem pozvánku,

Bydlet taky na zámku.

Dostala jsem pozvání,

Slyšet tiché cinkání.“

Kdo z nás by se nechtěl aspoň na chvíli proměnit v princeznu nebo v prince. Nám se toto přání splnilo a to na zámku Nelahozeves, který patří mezi jednu z nejkrásnějších renesančních staveb v Čechách. Leží ve stejnojmenné obci asi 35 km severně od Prahy na levém břehu řeky Vltavy.

Pryč jsou doby, kdy prohlídka zámku byla pro mnohé děti spojena pouze s nudným výkladem zpestřeným pouhým klouzáním se ve velkých pantoflích. Dnešní doba je mnohem vstřícnější a přizpůsobivější vůči dětským návštěvníkům. Zářným příkladem je prohlídka pro děti právě na tomto zámku : „ Život šlechtice od dětských střevíčků.“ Obsahem programu je interaktivní prohlídka tohoto zámku a následná kreativní dílna.

Zámek Nelahozeves je příkladem italského castella s bastiony a s přístupem po kamenném mostě přes příkop. V polovině 16. století byl tento styl považován za velmi moderní. Během následujících staletí prošla zámecká budova pouze drobnými úpravami. Díky tomu si zámek svou podobu zanechal až do dnešní doby.

Mezi zajímavosti patří  i to, že na konce 19.století Vilemína, dcera Mořice 9. Knížete z Lobkowicz,  na zámku založila pensionát pro svobodné a ovdovělé šlechtičny, jednalo se o řád sester boží lásky. Vilemína byla posledním členem rodu Lobkowiczů, který na zámku v Nelahozevsi žil.

Má souvislost i s Pražským hradem, protože v roce 2007 byly některé z vystavovaných sbírkových děl převezeny do Prahy a staly se součástí nově vznikajícího rodinného muzea v Lobkowiczkém paláci. Na zámku Nelahozeves byla během následujícího roku představena nová expozice Pohled do šlechtického interiéru rodiny Lobkowiczů detailně ilustrující životní styl vlivné šlechtické rodiny v Čechách 19. století.

A právě tento pohled do života šlechtické rodiny je na tomto zámku názorně předveden interaktivní prohlídkou. Tento zážitek je umocněn i převlečením se do zámeckých kostýmů. Celou prohlídkou provádí a komentuje šlechtična také v dobových šatech a na závěr jsme dostali možnost se s ní vyfotit – jak jinak, než ve vypůjčeném hábitu.

Tato prohlídka se nám moc líbila a odnesli jsme si z ní kromě fotografií nezapomenutelné zážitky.