Výstava ,,Ano, pane doktore!“ ve velkém sále Regionálního muzea Mělník nabízí pohled do prvorepublikového zdravotnictví. Je zapůjčena z Muzea východních Čech v Hradci Králové a doplněna o regionální reálie.
Péči o zdraví v pohodě domova byla v době první republiky věnována velká pozornost. Každá rodina měla svého lékaře, který doprovázel členy domácnosti od narození po celý život. Lidé však pečovali o své zdraví také sami. Zdraví šlo ruku v ruce s rozvojem osobní hygieny. Používaly se nejrůznější pomůcky a přístroje podporující psychickou i tělesnou kondici, horská slunce, různé typy ohřívačů, macerační přístroje k výrobě extraktů z bylin, nosní nálevky a inhalátory, speciální misky k vyplachování očí, irigátory určené k výplachům, klystýry a řada dalších pomůcek. Vedle tištěných zdravotních rádců pomáhaly utužovat kondici a zlepšovat zdravotní stav také nejrůznější druhy masážních strojků nebo přístrojů pro domácí elektroléčbu.
To vše je tam možno vidět.
Ve 30.letech došlo k výraznému zdokonalení konstrukce inkubátorů. Jako materiál pláště se začalo používat průhledné plexisklo a uvnitř inkubátorů bylo zavedeno proudění vzduchu čištěného pomocí bakteriálního filtru. Byla zavedena dokonalejší regulace teploty i vlhkosti vzduchu a přívod kyslíku. Tyto inhalátory významně přispěly ke snížení kojenecké úmrtnosti.
Toto je křeslo z ordinace zubního lékaře. Jmenoval se MUDr. Kopecký a používal ho ve své soukromé zubní ordinaci v Litomyšli ve dvacátých letech 20.století.
A zde je už realita dnešních dní. Dítě má zřejmě astmatický záchvat a tak má na tváři přiloženou kyslíkovou masku. O kus dál jsou vidět nohy paní, kterou právě resuscituje jednotka záchranné služby.
Nechyběl zde ani malý exkurz do historie mělnické nemocnice, mělnické zdravotnické školy a záchranné služby. Celkově výstava moc prostorná není, ale o to poučnější.