Už jste byli letos na motýlech? Navštivte výstavu motýlů Papilonie v Praze.

Přímo v centru Prahy Na Příkopě se nachází jeden veliký ráj pro všechny děti – hračkářství Hamleys. Kromě velikého množství hraček a různých aktivit pro děti je možno v prvním patře vstoupit do dalšího ráje – a to do toho motýlího.

Prostředí Papilonie je inspirováno chrámem Angkor Vat v Kambodži. Je to opuštěný starý chrám v deštném pralese, který postupně pohlcuje všechny vegetace. A přesně na takovém místě spokojeně žijí a poletují motýli. Jsou jich stovky a stovky a jsou to nejkrásnější motýlí druhy naší planety.

Papilonie uprostřed Prahy v samém srdci mega hračkárny je vlastně takový motýlí dům pod umělým osvětlením a je to unikát ve světovém měřítku. Nalézá se zde až 600 motýlů a denně se jich vylíhne asi 30. Největší z nich mají rozpětí křídel až 20 cm.

Je to vlastně takový malý ráj pro motýli a pro přítomné návštěvníky. Doporučuje se sem přijít v barevném tričku, protože je vysoká pravděpodobnost, že na vás nějaký okřídlený krasavec usedne. Motýli zde se lidí nebojí a budou všude poletovat kolem vás. Můžete si je prohlížet z bezprostřední blízkosti a samozřejmě si je fotit. Je to jedinečné bezprostřední setkání až se čtyřiceti nejkrásnějšími  druhy motýlů na naší planetě. Na Kryštofa  si hned jeden motýl usedl a další se mu málem zapletl do vlasů. To je veliké nebezpečí, při odchodu je umístěna veliká informační tabule, která nabádá návštěvníky, aby se pořádně prohlédli a neodnášeli motýly.

Ano, tak se to tam píše. ,,Při odchodu z letové zóny se prosím ujistěte, že na Vás nesedí žádný motýl. Děkujeme.

Naštěstí jsme si žádného motýla domů neodnesli. Odnesli jsme si však příjemné zážitky a z informační tabule uprostřed Papilonie několik zajímavých informací. Třeba to, že

  • Někteří motýli umějí létat rychlostí cválajícího koně
  • Motýli jsou hned po včelách druhým největším opylovačem
  • U některých druhů mají jednotlivá pohlaví zcela odlišný vzhled. Samičky jsou v motýlím světě často větší než samci a žijí déle.
  • Chuťové receptory mají umístěné na nohách. Lidé vnímají chuť jazykem, motýli svými chodidly.
  • Je to pomíjivá krása. Život většiny subtropických motýlů trvá pouhých 2-4 týdny.

I když je to krása pomíjivá, stojí za to si jí prožít. Kde jinde by se člověk mohl setkat s motýli z deštných pralesů Mexika, jižní Ameriky, jihovýchodní Asie, subsaharské Afriky či z Austrálie. V tomto malém motýlím ráji je otevřeno každý den a nemusí se jezdit tak daleko. A návštěvu hračkárny a této výstavy zcela jistě ocení každé dítě.